fbpx

Cloud Computing nie jest nowy pojęciem, lecz ostatnie kilka lat to czas, kiedy wiele organizacji decyduję się na migrację do Chmury na masową skalę. Jednak w erze, kiedy technologia bardzo szybko się zmienia, a otaczający nas Świat i wymagania są bardzo dynamiczne, również Project Managerowie muszą się w nich odnaleźć i dostosować.

Zupełnie nowe podejście do projektów IT.

Zanim przejdę do opisu wyzwań, jakie na nas czekają, należy podkreślić, że projekty Chmurowe to nie pojedyncza technologia, projekt czy produkt, to zupełnie nowe podejście do IT, które zmienia całkowicie prowadzenie biznesu. Przykładowa migracja do Chmury może składać się z:

  • Konwersji lokalnej aplikacji do wersji działającej w Chmurze
  • Utworzenia infrastruktury serwerowej w Chmurze
  • Utworzenie środowiska PaaS
  • Utworzenie mechanizmu kopi zapasowej oraz disaster recovery system;

Jak widać na prostym przykładzie Project Manager odpowiedzialny z projekt migracji do Chmury, będzie miał styczność z wieloma zagadnieniami i technologiami. Tutaj wchodzimy już w obszar gdzie nie wystarczy tylko zrozumienie wymagań biznesowych. (Tutaj pewnie pojawią się głosy: „Przecież w projekcie mamy wykwalifikowany zespół”). Tak, mamy zespół, który realizuje powierzone mu zadania i powinien być naszym doradcą. Jednak to PM jest odpowiedzialny za „spięcie” wszystkich klocków w całość. W tym właśnie miejscu pojawiają się nowe wyzwania i zagadnienia, z którymi osoba zarządzająca migracja do Chmury powinna być obeznana i swobodnie się w nich poruszać.

Bezpieczeństwo i Prywatność Danych.

Powinniśmy być świadomi, że każdy kraj, czy stan/region ma własne regulację odnośnie do przechowywania danych wrażliwych. Ponadto niektóre branże, mają swoje specyficzne regulację takie jak:

  • HIPAA
  • HITECH
  • PCI DSS

Jest to dosyć szerokie zagadnienie, którego trzeba być świadomym i zależności od projektu należy zgłębiać.

Zarządzanie Bezpieczeństwem.

W przypadku migracji do Chmury dotychczasowe strategie bezpieczeństwa i zarządzania w organizacji nie mają już zastosowania, innymi słowy metody, które działały w tradycyjnym podejściu on-premises, prawdopodobnie nie zadziałają w przypadku Chmury.

Jeśli zamierzamy przenieś nasze dane do Chmury publicznej, musimy liczyć się z tym, że będziemy mieć mniejszą kontrolę, natomiast odpowiedzialność będzie spoczywać po stronie dostawcy Chmury. Dlatego tak istotne jest wypracowanie nowej strategi zarządzania bezpieczeństwem, aby większym stopniu polegać na naszym dostawcy.

Aby zapanować nad bezpieczeństwem danych w chmurze, warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Kontrola dostępu – To postronnie użytkownika chmury leży zarządzanie dostępami do poszczególnych usług, dostawca jedynie udostępnia niejednokrotnie bardzo zaawansowane mechanizmy i narzędzia .
  2. Szyfrowanie danych – Częstym błędem jest brak szyfrowania danych przechowywanych w chmurze, ponownie dostawca chmury zapewnia taką możliwość, ale to po naszej stronie leży zadbanie o to, czy i jak z tego skorzystamy.
  3. „Shift-left” – Warto również zadbać by funkcje związane z bezpieczeństwem były planowane i projektowane już na bardzo wczesnym etapie implementacji.

Biegłość techniczna.

Jednym z kluczowych czynników sukcesu PM w projekcie Chmurowym, jest biegłość techniczna w celu sprawnej komunikacji z zespołem oraz z dostawcami. Warto choćby w podstawowym stopnieniu zapoznać się z możliwościami technologi Chmurowych, które będą wykorzystywane w naszym projekcie. Obecnie wielu czołowych dostawców jak AWS, Azure itp. udostępnia darmowe szkolenia, które pozwalają w stopniu podstawowym zgłębić najbardziej przydatne obszary. Dla tych bardziej dociekliwych polecam również wybrane ścieżki certyfikacji.

Ponadto nawet podstawowa znajomość możliwości poszczególnych rozwiązań chmurowych pozwoli nam na łatwe zarządzanie kosztami podczas wyboru odpowiedniej technologi oraz dostawcy.

Podsumowanie.

Projekty chmurowe są niezwykle interesujące i dają niesamowite możliwości rozwoju własnych umiejętności i zdobycia nowego doświadczenia, przy czym jak już wspomniano wcześniej są dosyć skomplikowane i wymagają zmiany podejścia i zupełnie nowych umiejętności. Dlatego nową przygodę warto rozpocząć od choćby kursu on-line udostępnionego przez jednego z dostawców. Pozwoli to na uporządkowanie pewnej koncepcji i możliwości, jaką daję Chmura.